12 липня – Всесвітній день шашлику

ЩО ЦЕ ЗА ДЕНЬ?

Хто з вас не хотів би поласувати смачненьким шашличком на свіжому повітрі? Ось вам і нагода – Всесвітній день шашлику (World Kebab Day) або Всесвітній день смаженого м’яса, який відзначають в різних куточках землі щороку другої п’ятниці липня, це «смачне» свято про літо та про літнє дозвілля.

ЯК ВИНИКЛА ІДЕЯ ВІДЗНАЧАТИ ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ШАШЛИКУ?

Страва під назвою «шашлик» походить від кочових племен Азії, проте подібним чином готували м’ясо і в інших народах світу. Насправді ж коріння шашлику набагато глибше – ще первісні люди готували м’ясо впольованих тварин на відкритому вогні. А перші історичні згадки про цю страву сягають античності. В ті часи люди засмажували на рожні цілі тушки тварин. Це були зубри, вепри та інша живність. А пам’ятки 6-7 століть у вигляді розписів та малюнків показують, як смажили на рожні тушки курей, качок, зайців та великі шматки м’яса.

Особливість шашлику у тому, що м’ясо для нього нарізають дрібними шматочками. Це дещо відрізняється від засмажування на вогнищі цілих тушок тварин. Вчені-історики дотримуються думки, що популярність дрібної нарізки м’яса для смаження у степових ділянках Європи та Азії обумовлюється більш швидким та економним приготуванням. Так, для того щоб приготувати невеликі шматки м’яса, потрібно було набагато менше деревини.

ПОХОДЖЕННЯ ТЕРМІНУ «ШАШЛИК»

Професійні кухарі вважають шашлик національної стравою представників тюркських народностей, оскільки й сам термін «шашлик» має кримськотатарське походження та означає м’ясо, смажене на рожні. На думку деяких істориків цей термін має скіфське походження. І ця думка теж має право на життя, оскільки на мові скіфів «Ша» перекладається як плоть чи м’ясо, а «Лиг» – різати, різаний. Тобто «шалиг» – це порізане м’ясо.

В Туреччині та Болгарії шашлик має назву «шиш-кебаб», іранці називають його «шиликом» чи «кебабом». Слово «кебаб» походить з перської мови і перекладається як «спалювати, обвуглювати». Народи Закавказзя вважають шашлик своєю національною стравою, хоча називають його по-різному. Так, азербайджанці називають шашлик вже знайомим для нас словом «кебаб». В грузинській кухні – це «мцваді», вірмени полюбляють вживати смажене на рожні м’ясо, яке називають «хоровац». Окрім того, що кожна країна має свою особливу назву для шашлику, відрізняються і способи його приготування.

Сьогодні українці полюбляють в теплу пору року виходити на природу та готувати шашлик власноруч. Свіже повітря, приємні аромати диму та хороша компанія дозволять якнайкраще відсвяткувати Всесвітній день шашлику.

ЦІКАВІ ФАКТИ ПРО ШАШЛИК

Мешканцірізних країн бралися за приготування найбільшого шашлику. Так, у 2011 році у Ризі, столиці Латвії, кухарі приготували шашлик із 1,5 тонни м’яса, а через 2 роки у Києві на приготування мега-шашлику пішло 1 тонна та 600 кілограмів м’яса, що на 100 кг більше. У  рамках фестивалю «Галицька дефіляда», що відбувся у 2014 році в Тернополі, кухарі приготували найдовший шашлик. Його довжина сягала двісті метрів.

Рекордним досягненням стало приготування найбільшої кількості шашликів за один раз. Це відбулося в Маріупольській бригаді оперативного командування. В якості ініціатора та організатора акції виступили волонтери громадського об’єднання «Небайдужі громадяни Горенки». За один раз було приготовано 700 кг м’яса на 401-му шампурі. Загальна довжина всіх шампурів склала 160 м. Рекорд було зафіксовано фахівцями та занесено до «Книги рекордів України».

ЯК ВІДЗНАЧАТИ ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ШАШЛИКУ?

Традиція весело провести час з мангалом на природі в колі рідних та близьких людей прижилась у нас давно. Проте, як приготувати ідеальний шашлик, знає не кожен. Всесвітній день шашлику – ще одна нагода познайомитися з секретами приготування цієї простої на перший погляд страви.

ОБИРАЄМО М’ЯСО

Якщо хочете, щоб шашлик порадував вас не тільки п’янким ароматом диму, але й неперевершеним смаком, ретельно обирайте м’ясо. Насамперед воно має бути свіжим, а не розмороженим. Свіжі шматки можна визначити за пружністю та щільністю. А от, розморожене має пухку структуру та виділяє рідину. Окрім того, свіже м’ясо приємно пахне та має суху поверхню.

Зверніть увагу на колір – розрізані шматки мають соковите глянсове забарвлення. Свинина має бути приємного рожевого кольору, яловичина – соковито-червоного, баранина – червоні шматочки з білими прошарками. Не купуйте старе м’ясо, яке має надто темний колір. Тоненькі шматочки плоті молодих тварин без особливих зусиль рвуться руками, чого не скажеш про стару яловичину чи свинину.

Найсмачніший шашлик виходить з молодої баранини, яка має яскравий червоний колір. Для смаження обирають з вирізки, задніх ніг чи із спинної частини туші. Шашлики з баранини їдять відразу після приготування.

Телятина – для приготування шашлику вибирайте шматочки з грудинки чи філе, а також з внутрішньої частини задніх ніг.

Найчастіше українці готують шашлик зі свинини, для цього ідеально підійде ошийок, який відрізняється своєю м’якістю та соковитістю. Також можна взяти ребра, шматочки з хребта чи вирізку. Якщо ж ви приготуєте шашлик із задньої частини свині, він вийде сухим та жорстким.

ГОТУЄМО ПРАВИЛЬНО

Насправді шашлик готують не на відкритому багатті, а на згорненому вугіллі. Якщо хочете дійсно ароматну страву, розпалюйте вогнище на деревині фруктових порід. Також підійде липа, дуб, бук та дрова інших листяних порід. Для приготування шашлику не слід розпалювати багаття на дровах хвойних дерев. Їхні смоли не тільки погіршують смак страви, але й негативно діють на організм.

Секрет красивих, соковитих та не пригорілих шматочків м’яса у вершковому маслі, яким необхідно змастити їх перед приготуванням.

ОСОБЛИВОСТІ МАРИНАДУ

Чи не найосновнішим у приготуванні смачного шашлику є хороший маринад. Його завдання не тільки надати страві потрібного смаку, але й зробити м’ясо м’яким. Маринування проводиться у скляному або емальованому посуді. Пластмасові миски чи алюмінієві каструлі для цієї страви не підходять, оскільки частинки цих матеріалів вступають у взаємодію з стравою та утворюють небезпечні для здоров’я людини речовини. Пропонуємо такі варіанти маринадів:

 

Залиште свій коментар